Virksomheden som ønsker at overtage abonnementet, skal oprette et abonnement i vores Selvbetjening, og derved begynde overtagelsesprocessen.
Når du opretter abonnementet, er det vigtigt at bruge den korrekte adresse til den eksisterende forbindelse så vi ved, at det er en overtagelse.
Gå direkte til abonnement i Selvbetjening her.
Gå ind på Selvbetjening og klik på "Abonnementer" eller klik på ovenstående link.
Klik på den blå knap "Opret abonnement". Klik eventuelt på pilen, hvor du kan vælge mellem oprettelse af mobil-, bredbånd- eller fastnetabonnement.
Udfyld formularen, der vil blive præsenteret. Der er forskellige formularer, alt efter, hvilket slags abonnement du ønsker at oprette.
Husk: at bruge den korrekte adresse til den eksisterende forbindelse.Den IT-ansvarlige i virksomheden, som afgiver abonnementet, vil nu modtage en e-mail, hvor der skal bekræftes, at den overtagende virksomhed må overtage abonnementet.