X

Bestyrelse

Bestyrelse

Vagn
Vagn Sørensen
Formand

Pierre
Pierre Danon
Næstformand

Marianne Rrørslev Bock
Marianne Rørslev Bock

Stine
Stine Bosse

Pieter Knook
Pieter Knook

Angus
Angus Porter

Benoit Scheen
Benoit Scheen

Mogens Jensen
Mogens Jensen

Zanne Stensballe
Zanne Stensballe

John Schwartzbach
John Schwartzbach

Gert Winkelmann
Gert Winkelmann
 

Kontakt til bestyrelsen: Bestyrelsessekretær Anne Baandrup

Vagn

Vagn Ove Sørensen 
Formand

  • Født 1959
  • Valgt af generalforsamlingen, første gang 26. april 2006.
    Genvalgt 10. marts 2016.
  • Uafhængigt bestyrelsesmedlem.
  • Formand for Vederlagsudvalget og Nomineringsudvalget.
  • Cand.merc., Aarhus Universitet - Business and Social Sciences, 1984.
  • Formand for bestyrelserne i FLSmidth & Co. A/S, FLSmidth A/S, Zebra A/S, Select Service Partner Ltd. og en af dette selskabs dattervirksomheder, Scandic Hotels AB, Automic Software GmbH, TIA Technology A/S og Bureau van Dijk Electronic Publishing BV.
  • Næstformand for bestyrelsen i Nordic Aviation Capital A/S.
  • Medlem af bestyrelserne i JP/Politikens Hus, Air Canada, Braganza AS, Lufthansa Cargo AG, Royal Caribbean Cruises Ltd. og C.P. Dyvig & Co. A/S.
  • Direktør for GFKJUS 611 ApS og E-force ApS.
  • Seniorrådgiver i Morgan Stanley og EQT Partners.
Pierre

Pierre Danon 
Næstformand 

  • Født 1956
  • Valgt af en ekstraordinær generalforsamling, første gang 16. maj 2008.
    Genvalgt 10. marts 2016.
  • Afhængigt bestyrelsesmedlem.
  • Medlem af Vederlagsudvalget og Nomineringssudvalget. Formand for Udvalget vedr. forretningsgennemgang og -udvikling.
  • Civilingeniør fra Ecole Nationale des Ponts et Chaussées, og jurist fra Faculté de Droit Paris II Assas, 1978.
    MBA fra HEC School of Management i Paris, 1980.
  • Formand for bestyrelsen i Voila.
  • Næstformand for AgroGeneration
  • Eksternt bestyrelsesmedlem i Ciel Investment Limited og Standard Life plc.
Marianne Rrørslev Bock

Marianne Rørslev Bock

  • Født i 1963
  • Valgt af generalforsamlingen den 10. marts 2016
  • Uafhængigt bestyrelsesmedlem
  • Formand for Revisionsudvalget
  • Cand. merc. aud., Copenhagen Business School, 1991
  • Statsautoriseret revisor, 1997
  • Koncernfinansdirektør i Brødrene Hartmann A/S
  • Medlem af bestyrelserne i Finanstilsynet og Kemp & Lauritzen A/S
Stine

Stine Bosse

  • Født 1961
  • Valgt af generalforsamlingen, første gang 9. marts 2011.
    Genvalgt 10. marts 2016.
  • Uafhængigt bestyrelsesmedlem.
  • Medlem af Revisionsudvalget
  • Cand. jur., Københavns Universitet, 1987.
  • Strategic Agility Programme, Harvard Business School, 2008.
  • Formand for bestyrelserne i TELE Greenland, the Danish European Movement, Nunaoil A/S, BankNordik Group og BØRNEfonden.
  • Medlem af bestyrelsen i Allianz Group.
  • Medlem af INSEAD Danish Council.
  • FN medlem af The Millennium Development Goals Advocacy Group til bekæmpelse af verdens fattigdom og sult.
Pieter Knook

Pieter Knook

  • Født i 1958
  • Valgt af generalforsamlingen, første gang 7. marts 2013.
    Genvalgt 10. marts 2016.
  • Uafhængigt bestyrelsesmedlem.
  • Medlem af Vederlagsudvalget, Nomineringsudvalget og Udvalget vedr. forretningsgennemgang og -udvikling
  • M.A. (elektrovidenskab), Trinity Hall, Cambridge University, 1980.
  • Medlem af bestyrelserne i First Utility og Pulsant Limited
  • Trustee i Lunar Missions Ltd.
  • Medlem af advisory board i Bill & Melinda Gates Foundation.
  • Angel Investor i Cambridge Angels og venture partner hos Octopus Investments Ltd.
  • Gæsteprofessor, Innovation, University of Cambridge.
Angus

Angus Porter

  • Født 1958
  • Valgt af generalforsamlingen, første gang 9. marts 2011. Genvalgt 10. marts 2016.
  • Uafhængigt bestyrelsesmedlem.
  • Medlem af Vederlagsudvalget og Nomineringsudvalget
  • MA (naturvidenskab) og PhD, University of Cambridge, 1978 og 1981.
    Chartered Engineer.
  • Adm. direktør i the Professional Cricketers’ Association i England.
  • Senior Independent Director, Punch Taverns plc.
  • Co-Chairman i Direct Wines Limited.
Benoit Scheen

Benoit Scheen 

  • Født 1966
  • Valgt af generalforsamlingen den 5. marts 2015
    Genvalgt 10. marts 2016.
  • Uafhængigt bestyrelsesmedlem.
  • Medlem af Revisionsudvalget og Udvalget vedr. forretningsgennemgang og -udvikling.
  • B.A. (økonomi og samfundsvidenskab), 1987 og M.A. (datalogi), 1990, University of Namur, Belgien
  • Medlem af Bestyrelsen i EVONET Belgium NV
  • Venture Partner hos Volta Ventures
  • Direktør for Europa, Mellemøsten og Afrika i Brightstar Corporation.
Mogens Jensen

Mogens Jensen

  • Født 1963
  • Valgt af medarbejderne 2016.
    Perioden udløber i 2020.
  • Specialtekniker i TDC A/S.
  • Medlem af bestyrelsen i TDC Pensionskasse.
John Schwartzbach

John Schwartzbach 

  • Født 1959
  • Valgt af medarbejderne, første gang i 2012.
    Genvalgt i 2016.
    Perioden udløber i 2020
  • Specialtekniker i TDC A/S
Zanne Stensballe

Zanne Stensballe

  • Født 1969
  • Valgt af medarbejderne 2016.
    Perioden udløber i 2020.
  • HD (afsætning), Storstrøms Handelshøjskole 2000
  • MBA, AVT Business School, 2014
  • Senior projektchef i TDC A/S
Gert Winkelmann

Gert Winkelmann 

  • Født 1954
  • Valgt af medarbejderne, første gang i 2012.
    Genvalgt i 2016.
    Perioden udløber i 2020.
  • Konsulent i TDC A/S
  • Formand i Lederforeningen i TDC
  • TDC A/S
  • Teglholmsgade 1
  • 0900 København C
  • CVR: 14773908
  • tdc@tdc.dk